Νέα και ΚοινωνίαΔιασημότητες

Ρωσική thehkvondistov Denisenko Αλεξέι Alekseevich: βιογραφία, τα επιτεύγματα και ενδιαφέροντα γεγονότα

Denisenko Aleksey - γνωστή εγχώρια αθλητής taekwondo. Δύο φορές Ολυμπιονίκης στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Πρωταθλητής της Ρωσίας, επαναλαμβάνεται συμμετέχων και νικητής των πρωταθλημάτων της Ευρώπης και του κόσμου. Μέλος από τις πρώτες ευρωπαϊκές Αγώνων στο Μπακού, η οποία κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο. Κατέχει τον τίτλο του Τιμήθηκε Master of Sports της Ρωσίας.

Βιογραφικό του αθλητή

Denisenko Αλεξέι γεννήθηκε στη μικρή πόλη της Bataisk, το οποίο βρίσκεται στην περιοχή του Ροστόφ. Αυτό συνέβη το 1993.

Denisenko Alekseya στο τμήμα τάε κβον ντο οδήγησε τον πατέρα του όταν ήταν μόλις 8 ετών. Εκείνος πήγε μόνο στο σχολείο. Στο ίδιο άρθρο του ήρωα μας γνώρισε την πρώτη του προπονητή του, το όνομα του οποίου ήταν ο Αλέξανδρος Shin.

Ο πατέρας του μελλοντικού πρωταθλητή έδωσε ο γιος του είναι σε αυτό το άθλημα, γιατί ήθελα να είναι παρόμοια με τις αρχές είδωλα του - Dzheki Chana και Jean-Claude Van Damme.

Προετοιμαστείτε για αθλητική καριέρα ξεκίνησε ο πατέρας Denisenko Alekseya από τα πρώτα χρόνια της ζωής. Ήταν που ασχολούνται με την σκλήρυνση του σώματος. Μετά αρχικά Alex ήταν πολύ ασθενικό και αδύναμο παιδί.

Την πρώτη φορά που ο Άλεξ απρόθυμα πήγε στο τμήμα, αλλά σταδιακά άρχισε να συμμετέχει. Άρχισε να μιμηθούν τα είδωλα του πατέρα του και με ανανεωμένη ενέργεια άρχισε να μελετά Taekwondo.

Ο πατέρας λέει ότι ο Άλεξ δεν έκανε ακριβώς θέλουν να εγκαταλείψουν τον αθλητισμό, αλλά τελικά αποφάσισε εναντίον της. Ακόμα και παρά το γεγονός ότι η εκπαίδευση έπρεπε να πάρει μέσα από την Don με πλοίο. Τέτοια προβλήματα έχουν προκύψει στην κατασκευή του Ροστόφ Voroshilov γέφυρας. Λόγω της ενημέρωσης των μέσων μαζικής μεταφοράς στη δεξιά όχθη του Ντον, όπου εκπαιδεύονται, δεν περπάτησε. Ως εκ τούτου, ήταν απαραίτητο να χρησιμοποιήσετε μια βάρκα. Και επιστρέφοντας στο σπίτι αργά το βράδυ για το τελευταίο λεωφορείο.

Προσωπική ζωή

Προσωπική ζωή στην καριέρα ενός αθλητή παίζει σημαντικό ρόλο μόνο πιο πρόσφατα. Πριν από αυτό, είναι εντελώς επικεντρώνεται στην αθλήματος.

Πιο πρόσφατα, τον Δεκέμβριο του 2016 παντρεύτηκε την Αναστασία thekvondistke Baryshnikov χάλκινο πρωταθλητή των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου, τρεις φορές πρωταθλητής Ευρώπης, δύο φορές κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Λονδίνου

Alexey Denisenko στο τάε κβον ντο άρχισαν να δείχνουν καλά αποτελέσματα από τις πρώτες κιόλας τουρνουά της νεολαίας. Σύντομα ήρθε σε μια σημείωση για τους προπονητές της εθνικής ομάδας.

Οι επιτυχίες σε διεθνές επίπεδο προβλέπεται τον συμμετέχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες το καλοκαίρι στο Λονδίνο το 2012. Εκείνη την εποχή, δεν ήταν αρκετά 19 ετών. Denisenko έπαιξε στο μικρότερο κατηγορία βάρους - μέχρι 58 κιλά.

Ρώσοι άρχισαν την πορεία του προς τη νίκη, ακόμη και στον προκριματικό γύρο, από τότε που ήμουν νέος, δεν είναι γνωστό σε όποιον αθλητή με χαμηλή προσωπικές εκτιμήσεις. Στον πρώτο αγώνα στο ήρωα Ολυμπιακούς Αγώνες του παρόντος άρθρου, συναντήθηκα με την Κόστα Ρίκα Heiner Οβιέδο. Η Ρωσία κέρδισε μια συντριπτική νίκη 5: 2.

Στα προημιτελικά, Alexey Denisenko στους Ολυμπιακούς Αγώνες συγκρούστηκε με ένα κινέζικο αθλητή Wei Chzhenyanom. Αυτή τη φορά ο αγώνας έχει γυρίσει πικρή, πολύ, και ακόμα πιο αποτελεσματική. Denisenko κέρδισε 10: 7. Πιο πολυσύχναστα κυκλοφόρησε ημι-τελικό με τον οποίο Alex σε μια πικρή αγώνα έδωσε τη θέση της στην Νοτιοκορεάτες Lee Tae Hun με σκορ 6: 7. Με την ευκαιρία, οι θύτη Ρώσους στον τελικό υπέστη μια συντριπτική ήττα από τον Ισπανό Huelya Gonzalez 8:17.

Αλλά Alexey Denisenko στον αγώνα για την τρίτη θέση, το λεγόμενο παρηγοριά τελικό, κέρδισε το Αυστραλιανό Safwan Khalil του 3: 1. Έτσι, ο νεαρός Ρώσος έχει κερδίσει το πρώτο ολυμπιακό μετάλλιο. Στους Αγώνες του Λονδίνου αυτό ήταν το μόνο από τα δύο χάλκινα μετάλλια της ρωσικής ομάδας στο Τάε Κβον Ντο.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Αζερμπαϊτζάν

Η επόμενη μεγάλη διεθνή διοργάνωση ήταν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που διεξήχθη στο Μπακού, πρωτεύουσα του Αζερμπαϊτζάν. Alexey Denisenko, τάε κβον ντο στη βιογραφία ενός αθλητή κατά το χρόνο έπαιξε καθοριστικό ρόλο, επιλέγεται χωρίς προβλήματα για το τουρνουά.

Στους αγώνες, έχει εμφανιστεί στην κατηγορία βάρους έως 68 κιλά. Έχοντας ξεπεράσει τα προκριματικούς γύρους, ο αθλητής έφτασε την αποφασιστική μάχη. Στην τελική συναντήθηκε με τον Τούρκο Σερβέτ Ταζεγκούλ, αλλά έχασε.

Σε περίπτωση που η ομάδα η ρωσική ομάδα πήρε τη δεύτερη θέση, κερδίζοντας δύο χρυσά, τρία ασημένια και δύο χάλκινα βραβεία. Ισχυρότερη ήταν μόνο Κροάτες.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Ρωσία

Το 2015, κέρδισε το δικαίωμα να μιλήσει στο Παγκόσμιο Κύπελλο Alexey Denisenko. Taekwondo στη βιογραφία ενός αθλητή εκείνη την εποχή έπαιξε καθοριστικό ρόλο.

Ο ήρωας αυτού του άρθρου και πάλι αγωνίστηκε στην κατηγορία βάρους έως 68 κιλά. Και στον τελικό αγώνα γίνονται φίλοι και πάλι με τον Τούρκο Σερβέτ Ταζεγκούλ. Και έχασε και πάλι.

Σε γενικές γραμμές, η ρωσική ομάδα είχε κακές επιδόσεις στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, τερματίζοντας μόλις 12η θέση. Στο κουμπαρά της ομάδας μας δεν είχε κανένα χρυσό βραβείο, μόνο δύο ασημένια (ένα από τα οποία κέρδισε Denisenko) και πέντε χάλκινα.

Ευρωπαϊκή παιχνίδια στο Μπακού

Το 2015 πήρε μέρος στις επόμενες διεθνείς διοργανώσεις Alexey Denisenko. Ταεκβοντό συμπεριλήφθηκε στο πρόγραμμα των πρώτων Ευρωπαϊκών Αγώνων. Αυτό είναι ανάλογο με τους Ολυμπιακούς Αγώνες, αλλά μόνο για τις ευρωπαϊκές ομάδες. Αρχικά θεωρήθηκε ότι θα πραγματοποιηθεί μόνο το καλοκαίρι αθλήματα, αλλά λαμβάνει τώρα περισσότερες προτάσεις για την οργάνωση και την Ευρωπαϊκή χειμερινούς αγώνες. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε άλλες ηπείρους, όπως διαγωνισμοί έχουν εδώ και πολύ καιρό. Για παράδειγμα, οι Pan-American, Παναφρικανικό και Pan-Arab Αγώνες.

Σε αυτές τις διοργανώσεις που ξεκίνησε με τα 1/8 τελικούς Alexey Denisenko. Αντιτάχθηκε τον αθλητή από το Σαν Μαρίνο Michele Chekkarone. Ρωσική αυτοπεποίθηση κέρδισε 19: 1. Στα προημιτελικά, ο ήρωας αυτού του άρθρου, όπως αυτοπεποίθηση ασχολήθηκε με τον Άγγλο Martin Stamper - 18: 6.

Τα προβλήματα ξεκίνησαν μόλις στα ημιτελικά με τον ιδιοκτήτη της ιστοσελίδας, ενός Αζερμπαϊτζάν Αϊχάν Tagizade. Σε επίμονη μονομαχία Denysenko απέδωσε 5: 7. Στη μάχη για την τρίτη θέση Ρώσους συναντήθηκε με τον εδώ και καιρό τον αντίπαλό του - τον Τούρκο Σερβέτ Ταζεγκούλ. Αυτή τη στιγμή, οι Τούρκοι ξαφνικά χάνεται στα 1/8 τελικό του Πόλο Karolyu Robaku - 9:21.

Η μονομαχία για την τρίτη θέση πήγε παραγωγική. Denisenko, τελικά κατάφερε να κερδίσει - 19:16.

Σε περίπτωση που η ομάδα για τα ευρωπαϊκά παιχνίδια, οι Ρώσοι ήταν τρίτη, πίσω από τους Αζέρους και τους Βρετανούς.

Η δεύτερη Ολυμπιάδα

Το 2016 σε ηλικία 22 ετών, πήρε μέρος στη δεύτερη Ολυμπιακούς Αγώνες Alexey Denisenko. Τάε Κβον Ντο στους Ολυμπιακούς Αγώνες ήταν ένας σχετικά νέος, αλλά ήδη ένα από τα αγαπημένα πειθαρχία.

Στην στέμμα της, η κατηγορία βάρους έως 68 κιλά Denisenko ήταν και πάλι ένα από τα φαβορί. Στο 1/8 τελικό που εύκολα αντιμετωπίζεται Βενεζουέλας Edgar Contreras - 12: 2. Στα προημιτελικά συναντήθηκε με τον Τούρκο Tazegyulem, αλλά αυτή τη φορά αποδείχθηκε και πάλι ισχυρότερη από τον αντίπαλό του, ο οποίος αρχικά έχασε τακτικά. Ρωσική έχει κερδίσει 19: 6.

Στα ημιτελικά, είχε ηττηθεί βελγική Γιαουάντ Ashhab 6: 1. Alexey Denisenko στην τελική συγκλίνει με τον αθλητή από την Ιορδανία Ahmad Abagaushom. Δεν έχει σημασία πόσο αντίθεση με τον ήρωα του παρόντος άρθρου, εξακολουθούν να χάνονται 6:10.

Αυτό το ασημένιο μετάλλιο κέρδισαν οι Ρώσοι μόνο σε αυτά τα παιχνίδια. Με αυτό το αποτέλεσμα, σε περίπτωση ομάδας που μοιράζονται ένατη θέση με το Μεξικό, τη Νιγηρία, τη Σερβία και τη Γαλλία.

Στο δρόμο για το πρωτάθλημα

Τώρα Alexey Denisenko συνεχίζει να προπονούνται σκληρά, για να κερδίσει τελικά το χρυσό μετάλλιο στους μεγάλους διεθνείς διαγωνισμούς. Όπως μπορείτε να δείτε, εφ 'όσον μια τέτοια επιτυχία που είτε δεν είχαν επιτευχθεί μία φορά.

Επί του παρόντος Denisenko ζει στη γενέτειρά του - Bataysk. Παράλληλα με την αθλητική καριέρα του που σπουδάζουν σε Naberezhnye Chelny.

Με τη σύζυγό του Denisenko σχεδιάζει να ενεργεί από κοινού για τους επερχόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020.