Αθλητισμός και FitnessΠοδόσφαιρο

Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA 1998. Ομάδες, οι βαθμολογίες

1998 FIFA World Cup πραγματοποιήθηκε στη Γαλλία, σε πολλές πόλεις, και έφερε ο ένας τον άλλο κορυφαίες ομάδες από όλο τον κόσμο, που αντιπροσωπεύει την τιμή της χώρας τους. Ωστόσο, η νίκη θα μπορούσε μόνο ένα, έτσι ώστε να καταπολεμηθεί με πλήρη ισχύ στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα για κάθε μπάλα. Αυτό το πρωτάθλημα ήταν το δέκατο έκτο στην ιστορία, και κρατήθηκε ως συνήθως το καλοκαίρι. Τραγούδι του Κυπέλλου της Ζωής από τον Ricky Martin (αγγλική έκδοση του hit του La Copa de la Vida) - τον επίσημο ύμνο για το 1998 Παγκόσμιο Κύπελλο της FIFA. Είτε αυτό το τουρνουά ήταν διαφορετική από όλες τις προηγούμενες; Δεν είναι απλά διαφορετική, αλλά επαναστατική αλλάξει από το τελικό του τουρνουά για πρώτη φορά, ήταν είκοσι τέσσερις ομάδες, όσο τριάντα δύο. Ωστόσο, το Παγκόσμιο Κύπελλο το 1998 θυμόμαστε, βέβαια, δεν είναι μόνο αυτό, αλλά και ένας τεράστιος αριθμός των συναρπαστικούς αγώνες.

τόπος συναντήσεως

Κάθε άτομο είναι πλήρως τον εαυτό του, η οποία φιλοξένησε το Παγκόσμιο Κύπελλο ποδοσφαίρου το 1998 - συνέβη στη Γαλλία. Αλλά αξίζει να σημειωθεί ότι οι αγώνες του τελικού τμήματος του τουρνουά πραγματοποιείται μία φορά σε δέκα πόλεις σε όλη τη χώρα. Στην περίπτωση αυτή συμμετείχαν ήταν τόσο μεγάλη στάδια, όπως το «Ποδηλατοδρόμιο» στη Μασσαλία (60 εκατομμύρια τηλεθεατές) και το «Parc des Princes» στο Παρίσι (49.000 άτομα), και μικρές - «Parc Lescure» στο Μπορντό και «La Mosson» στο Μονπελιέ (που δεν περιέχουν περισσότερο από 35 χιλιάδες θεατές). Το μεγαλύτερο στάδιο του τουρνουά ήταν το «Stade de France» στο Σεν Deni, το οποίο μπορεί να φιλοξενήσει 80.000 θεατές. Όπως μπορείτε να δείτε, η πόλη και το γήπεδο όπου πραγματοποιήθηκε το πρωτάθλημα, ήταν πολύ διαφορετικές, αλλά μοιράζονται το πνεύμα του τουρνουά, το οποίο έχει καθυστερήσει για ένα μήνα μόνο τα πόδια σε όλη τη χώρα. Γαλλικά ριζοβολία για την εθνική ομάδα του, αλλά και ένας τεράστιος αριθμός των ανθρώπων από άλλες χώρες ήρθαν για να στηρίξουν τα αγαπημένα τους.

φάση των ομίλων

FIFA World Cup 1998, όπως γνωρίζετε, έχει επεκταθεί σε 32 ομάδες - αντίστοιχα, και ο αριθμός των ομάδων αυξήθηκε σε οκτώ. Ως αποτέλεσμα, από κάθε ομάδα των δύο εντολές, οι οποίες στη συνέχεια έπαιξε μαζί στο τελικό 1/8. Στην ομάδα Α ήταν τα αγαπημένα του πρωταθλήματος στις βραζιλιάνικες εταιρείες Νορβηγοί και Σκωτσέζοι Μαροκινούς. Αναμένεται από την ομάδα που πήγε Βραζιλιάνοι και της Νορβηγίας με έξι και πέντε βαθμούς, αντίστοιχα.

Στην ομάδα Β ήταν οι Χιλιανοί, Ιταλοί, Αυστριακοί και καμερουνέζοι, και εδώ επίσης δεν υπήρχαν εκπλήξεις - οι Ιταλοί και οι Χιλιανοί έξω από την ομάδα, είναι ότι η εθνική ομάδα της Χιλής έκανε μόλις μετά βίας, μετά από να παίξει τρία παιχνίδια σε μια ισοπαλία, αν και περιμένουμε από αυτήν πολλά άλλα.

Στην ομάδα Γ ήταν οι οικοδεσπότες του πρωταθλήματος, το οποίο εύκολα πέρασε στον επόμενο γύρο, κερδίζοντας όλους τους αγώνες νίκες. Γαλλική εταιρεία έκανε τα Δανοί, αφήνοντας πίσω τη Νότια Αφρική και τη Σαουδική Αραβία. Αλλά στην ομάδα D είχε μια πρώτη έκπληξη - στα πλέι-οφ δεν άφησε την ισπανική ομάδα που έχασε το άνοιγμα του πρωταθλήματος, την εθνική ομάδα της Νιγηρίας, η οποία κέρδισε τελικά την πρώτη θέση στον όμιλο, ενώ η δεύτερη αποδείχθηκε Παραγουάη. Η Βουλγαρία με ένα σημείο τερμάτισε στην τελευταία θέση. Στην Ομάδα Ε ήταν μια πολύ σκληρή μάχη, και μέχρι πρόσφατα δεν ήταν σαφές ποιος θα κυκλοφορήσει στα πλέι-οφ. Ως εκ τούτου, με τον ίδιο αριθμό πόντων στο επόμενο στάδιο και περάσαμε ολλανδικά Μεξικού, και μια βελγική Βορειοκορεάτες πέταξε έξω από το τουρνουά.

Στην ομάδα F σχεδόν όλα ήταν σαφές από την αρχή - η Γερμανία και η Γιουγκοσλαβία ήταν πολύ ισχυρή, μόνο οι Ηνωμένες Πολιτείες θα μπορούσε να τους τουλάχιστον κάποιος ανταγωνισμός κάνει - αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς και το Ιράν. Μια άλλη απρόσμενη ανακάλυψη ήρθε στην ομάδα G - εθνική ομάδα της Ρουμανίας ήταν ισχυρή, και σε μια ομάδα με την Αγγλία, την Κολομβία και την Τυνησία, το προανήγγειλε ένα σκληρό αγώνα για επιβίωση. Αλλά στο τέλος οι Ρουμάνοι ήταν η πρώτη, αφήνοντας πίσω τους Κολομβιανούς, δεδομένου ότι οι Βρετανοί κατέλαβαν τη δεύτερη θέση. Λοιπόν, στην τελευταία ομάδα - H - Αργεντινοί ήσυχα από την πρώτη θέση, οι Κροάτες από τη δεύτερη, ενώ η Ιαπωνία και η Τζαμάικα έχουν μείνει έξω από το τουρνουά. Μετά τη φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 1998, μετακόμισε στο στάδιο των 1/8 τελικούς.

1/8 τελικοί

Σε αυτό το στάδιο η ομάδα ποδοσφαίρου, ο οποίος πήρε τις δύο πρώτες θέσεις στις ομάδες τους, έχουν παίξει μεταξύ τους «on the fly». Για να παίξετε ένα παιχνίδι, και ο νικητής πηγαίνει στην επόμενη φάση του τουρνουά. Τουρνουά αγαπημένη ομάδα της Βραζιλίας νίκησε την ομάδα της Χιλής με ένα συντριπτικό σκορ 4: 1, χάρη στο διπλό Sampaio και Ρονάλντο και το μέλλον τους αντιπάλους τους Δανούς νίκησε τους Νιγηριανούς με το ίδιο σκορ - και διακρίνονται Moeller, Laudrup, Άμμος και Helveg. Gollancz με μεγάλη δυσκολία ξυλοδαρμό τους Γιουγκοσλάβους - 2: 1, Μπέργκαμπ άνοιξε το σκορ, Komljenovic ισοφάρισε, και μόνο το δεύτερο λεπτό των προστεθεί Davids άρπαξε τη νίκη για την ομάδα του.

Ο αγώνας αποδείχθηκε ότι ήταν οι Βρετανοί και οι Αργεντινοί είναι πολύ θεαματική - από την αρχή του αγώνα οι ομάδες αντάλλαξαν σκόραρε ένα πέναλτι, στη συνέχεια, Owen έφερε την Αγγλία προς τα εμπρός, Sanetti ισοφάρισε. Στο τέλος, τα πάντα αποφασίστηκε στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι Αργεντινοί ήταν πιο τυχεροί. Ιταλοί εμπορικό σήμα κατενάτσιο στυλ του να νικήσει Νορβηγοί 1: 0 (στόχος αυτός Ο Vieri), και ο Γάλλος υπέστη ένα σοκ στο στάδιο «Stade Bollaert-Delelis», που θα θυμούνται για πολύ καιρό - στην κανονική διάρκεια του αγώνα εναντίον στόχων Παραγουάη δεν ήταν, και μόνο σε το δεύτερο εξάμηνο πρόσθεσε Blanc ήταν σε θέση να σκοράρει ένα χρυσό γκολ. Οι Γερμανοί άρχισαν ξαφνικά να δώσουν τη θέση τους κατά τη διάρκεια του αγώνα Μεξικανοί, αλλά Κλίνσμαν και Bierhoff θα μπορούσε να αποφασίσει την έκβαση υπέρ της γερμανικής εθνικής ομάδας. Λοιπόν, οι Κροάτες νίκησαν οι Ρουμάνοι με το σκορ 1: 0 - Σούκερ σκόραρε το μοναδικό γκολ από το σημείο του πέναλτι. Σύμφωνα με τους κανονισμούς του τουρνουά, οι ομάδες ποδοσφαίρου γνωρίζουν ήδη τους αντιπάλους τους στην επόμενη φάση.

1/4 τελικοί

Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι έδωσε οπαδούς ομάδες της Βραζιλίας και η Δανία - έχουν ήδη στο δεύτερο λεπτό Jorgensen έφερε τους Δανούς μπροστά, αλλά Bebeto ισοφάρισε δέκα λεπτά αργότερα. Στη συνέχεια, Ριβάλντο σκόραρε το δεύτερο γκολ των Δανών, οι οποίοι κατά το δεύτερο εξάμηνο ήταν σε θέση να σκοράρει τις προσπάθειες equalizer Laudrup, αλλά Ριβάλντο σκόραρε δύο φορές και οδήγησε τους Βραζιλιάνους στα ημιτελικά - 3: 2. Ολλανδικά επανέλαβε τις προηγούμενες αγώνα τους, αλλά εναντίον της Αργεντινής ως αντιπάλους - Kluivert άνοιξε το σκορ, αλλά μετά από πέντε λεπτά Lopez ισοφάρισε, και μόνο στο χρόνο διακοπής των τελευταίων τριών λεπτών Μπέργκαμπ έβγαλε μια νίκη. Η γαλλική είχε επίσης ένα παρόμοιο αγώνα, παραλείποντας να αποκαλύψει τον νικητή κατά της Ιταλίας στο κεντρικό και επιπλέον χρόνο. Όμως, οι γηπεδούχοι κέρδισαν σχετικά με τις κυρώσεις, όπως η αποφασιστική στιγμή Di Biagio χτυπήσει τη γραμμή. Αλλά στο τελευταίο αγώνα του έκπληξη ήταν οι Κροάτες οι οποίοι shutout ήττα των Γερμανών με το σκορ 3: 0 (γκολ Jarni, Vlaović και Σούκερ).

1/2 τελικοί

Οι ημιτελικοί ήταν δύο απίστευτες μάχες, και διαπίστωσε ότι οι δύο πρώτες ομάδες και έχουν εντοπίσει δύο ομάδες που θα παίξουν στον αγώνα για την τρίτη θέση. Σε έναν αγώνα του ολλανδικού και οι Βραζιλιάνοι Ρονάλντο άνοιξε το σκορ, και η Ολλανδία εθνική ομάδα απέτυχε να εξισώσει μόλις τρία λεπτά του πριν από το τέλος της συνάντησης - ήταν ο σκόρερ Kluivert. Στο ήρωα πέναλτι της ημέρας ήταν Taffarel, ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας, ο οποίος χτύπησε τα δύο από τα τέσσερα εγκεφαλικό επεισόδιο τα ολλανδικά, ενώ οι Βραζιλιάνοι έχουν υλοποιηθεί τα τέσσερα. Το πρώτο μισό του αγώνα οι Γάλλοι και οι Κροάτες πέρασαν χωρίς στόχους, αλλά το δεύτερο ξεκίνησε πολύ έξυπνα - για 46 λεπτά άνοιξε το σκορ Σούκερ και 47 Thuram το ισοφάρισε. Και το ίδιο Thuram, ο οποίος έγινε ο ήρωας του αγώνα, έφερε μπροστά στη Γαλλία, οπότε κέρδισε 2: 1, αφήνοντας το αποτέλεσμα στον τελικό.

Αγώνας για την τρίτη θέση

Ο αγώνας για την τρίτη θέση ήταν απασχολημένος - Κροατία πήρε το προβάδισμα ήδη σε 13 λεπτά χάρη σε ένα γκολ Prosinečki, αλλά μετά από οκτώ λεπτά Zenden ισοφάρισε. 35 λεπτά Σούκερ Κροάτες οδήγησε και πάλι προς τα εμπρός, και πριν από το τέλος του αγώνα, το σκορ παρέμεινε αμετάβλητη - 2: 1, η κροατική εθνική ομάδα κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο.

φινάλε

Λοιπόν, ο τελικός μεταξύ τους οικοδεσπότες και τους αγαπημένους ήταν εκπληκτικά μονόπλευρη. Ήδη κατά το πρώτο εξάμηνο, Ζινεντίν Ζιντάν σκόραρε δύο φορές στο Taffarel πύλες, και στο τρίτο λεπτό των προστεθεί Emmanuel Petit θαμμένος Βραζιλιάνοι - 3: 0, και η γαλλική κερδίσει το σπίτι του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Κορυφαίος σκόρερ

Νταβόρ Σούκερ της εθνικής ομάδας της Κροατίας ήταν ο καλύτερος σκόρερ του τουρνουά, σκοράροντας έξι γκολ σε επτά παιχνίδια. Αλλά είναι επίσης αξίζει να σημειωθεί Κριστιάνα Veri και ο Gabriel Batistuta, ο οποίος δραπέτευσε από Shuker μόνο μία μπάλα, αλλά πέρασε δύο παιχνίδια λιγότερα.

Copyright © 2018 el.birmiss.com. Theme powered by WordPress.